Is my math off or are kits a better deal than i remembered
Posted: Fri Apr 04, 2025 12:27 am
I bought a lot of lme on Amazon. It was cheaper than my lhbs, which surprised me.
It was 3.75/lb. My lhbs used to sell it for $3/lb if you brought your own containers.
I think yeast is about $3-4 a packet (i have a lot and got a deal, but that doesn't count). I buy hops in bulk (and grow my own). So figure 50c/oz.
All grain is cheaper, but I'm not up to all grain. I'm not sure I'm up to extract with a boil, actually.
When i look at the cost of an extract batch with a hop boil vs a mr beer refill, the difference seems minimal.
Is my math off, or is mr beer a better deal than i remembered?
It was 3.75/lb. My lhbs used to sell it for $3/lb if you brought your own containers.
I think yeast is about $3-4 a packet (i have a lot and got a deal, but that doesn't count). I buy hops in bulk (and grow my own). So figure 50c/oz.
All grain is cheaper, but I'm not up to all grain. I'm not sure I'm up to extract with a boil, actually.
When i look at the cost of an extract batch with a hop boil vs a mr beer refill, the difference seems minimal.
Is my math off, or is mr beer a better deal than i remembered?